İşe alımlarda dikkat edilmesi gereken iki püf nokta....

Değerli okurlar...

 
Bir önceki yazımda küçük bir genelleme yapıp yaşanan sıkıntıların bir kaç maddesinden birden bahsetmiş ve bunlara kısa açıklıklar getirmiştim. Bu yazımda ise işe alınacak personelin seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında paylaşımda bulunacağım.
 
İşe alma;
 
Değerli meslektaşlarım, bir elemanı işe almadan önce geçirdiğimiz süreçte geçilmesi gereken aşamalar tam anlamı ile kat edilmediği sürece, alınan elemanın ne kadar faydalı olabileceğini ve düşünülen konum için gerçek kişi olup olmadığını anlamamız gerçekten zor olacaktır.
 
Vermiş olduğumuz ilanlara istinaden tecrübesi olan veya olmayan bir çok kimse başvuruda bulunuyor. Bu kişilerin içinden bir ön eleme yaptıktan sonra görüşmeye çağırdığımız elemanlar içinde aşağıdaki sürece dikkat etmemiz gerekmektedir.
 
Görüşmeye çağırdığınız kişilerle muhakkak bir ön görüşme yaptıktan sonra, ikinci , vaktiniz varsa üçüncü görüşmeyi yapmak için zaman ayırın.
 
İlk görüşmede göremediğiniz bazı yönlerini ikinci görüşmede muhakkak göreceksinizdir. İlk görüşmede daha çok sosyal anlamda sorularla kişiyi anlamaya çalışın ve elemanın randevuya geliş saati, kılık & kıyafeti, saç & sakal durumu, sizinle konuşurken hal ve hareketleri, duruşu vb.. hareketlerini iyice izlemeye gayret edin.
 
"Bulunduğumuz bölgede en çok rastladığım sıkıntılardan bir taneside elemanların iş görüşmesine gelirken saç ve sakalına, kılık ve kıyafetine dikkat etmediği...
 
Burdan vardığım sonuç şu; demek ki başvuru esnasında bölge yöneticileri olarak kimse bu konulara dikkat etmiyor. Çünkü görüşmeye gelen elemanların hepsi bu bölgeden, eğer ki bu güne kadar uyarılsalardı en azından bir nebze düzelme görülürdü."
 
İkinci görüşmede ise;
 
Görüşme esnasında kendi işi ile ilgili püf noktaları sorunuz, alışılagelmiş sorular sormayınız. Bu hem kişinin kendini geliştirmesi açısından hem de sizin doğru elemanı bulmanız açısından size yardımcı olacaktır.
 
Gerekli cevapları aldınız ve olumlu bakıyorsunuz.
 
Lütfen elemanın referans araştırmasını yapın. Referans araştırması yaparken de adayın yazmış olduğu kişileri değil de, daha önce çalıştığı işletmelerdeki konu ile ilgili yetkili kişilerden referans almaya gayret edin. Ama muhakkak referans araştırması yapın. Çünkü bölgemizdeki en büyük sıkıntılardan bi taneside bu.
 
Aşağıdaki örneği dikkate alın lütfen;
 
2007 sezonunda kadro sıfırlayıp 2008 sezonunda yeni kadro kuran bir işletme tam anlamıyla bir referans araştırması yaparsa, bir önceki sezonda iş akidlerini sonlandırdığı elemanlar için kaç kere arandığının farkına varacaktır. Aksi takdirde, kimi işe aldığını bilmeden yoluna devam edecektir.
 
Referans araştırması yapılmadığını bilen elemanlar da çok küçük farklılıklardan dolayı işyeri değiştirmeye devam edecekler. Sırf bu yüzden bile eleman sirkülasyonu oldukça fazla.
 
Şunu hiç bir zaman unutmayalım ki,
 
Doğru bir iş görüşmesi ve referans araştırması en doğru kişiyi bulmanız için ve sonrasında yaşayacağınız sıkıntıların önüne geçmeniz için, düşük maliyetli ve en garantili yönetimdir.
 
Siz değerli meslektaşlarımdan ricam, birilerinin tanıdığı diye işe almak yerine gerçekten işinize yarayan elemanları seçmeye gayret edin. Yani ; "İşe göre eleman seçmeye gayret edin, elemana göre iş değil."
 
Bir sonraki yazımızda Oryantasyon Sürecinden (İşe Alıştırma) bahsedeceğiz. Sağlıcakla kalın.
 
 
"Başarıyı yakalamak için değişmek şarttır."

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !